Czyszczenie laptopa w domu

Moment, kiedy kultura pracy naszego wysłużonego sprzętu ulega pogorszeniu nigdy nie należy do najprzyjemniejszych – coraz głośniejszy dźwięk wentylatora czy też widoczne wydłużenie czasu wykonywania najprostszych zadań to tylko niektóre z możliwych objawów. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – od wadliwych komponentów, aż po braki w mocy obliczeniowej. Powodem równie istotnym, aczkolwiek często niesłusznie pomijanym, okazuje się jednak brak regularnej konserwacji urządzenia. Poniżej omawiamy temat czyszczenia laptopa we własnym zaciszu domowym.

Jak bezpiecznie przeprowadzić czyszczenie laptopa w domu?

Aby przeprowadzić całe przedsięwzięcie bez szkody dla urządzenia oraz własnego zdrowia należy poczynić pewne istotne przygotowania. Przede wszystkim pamiętać należy o odłączeniu wszelkich źródeł zasilania – dotyczy to nie tylko kabla zasilacza, ale również wewnętrznej baterii, którą trzeba bezwzględnie usunąć na czas czyszczenia laptopa w domu. Warto również wykonać kopie zapasowe danych przechowywanych w pamięci urządzenia, szczególnie tych najbardziej istotnych.

Po wstępnych przygotowaniach nie pozostaje nam nic innego jak zdjęcie tylnej pokrywy komputera – odkręcane kolejno śrubki warto odkładać do pojemnika, aby nie zgubić żadnego elementu. Gdy już uzyskamy dostęp do układu chłodzenia możemy przystąpić do usuwania zalegającego kurzu, najlepiej przy pomocy sprężonego powietrza oraz niewielkiego pędzelka, co pozwoli uniknąć uszkodzenia wrażliwych elementów.

Przeprowadzając czyszczenie laptopa w domu warto zadbać przy okazji o wymianę pasty termoprzewodzącej. Preparat ten pomaga w odprowadzaniu ciepła z podzespołów urządzenia, lecz jego właściwości ulegają degradacji z biegiem czasu. Do wyboru mamy kilka opcji – od past silikonowych, aż po odmiany ceramiczne.

Czyszczenie laptopa w domu – zadbaj o żywotność komputera

Regularna konserwacja nie wymaga od nas wiele wysiłku, jednocześnie będąc prostym sposobem na przedłużenie żywotności naszego urządzenia, dlatego warto pamiętać usuwaniu zalegających zanieczyszczeń przynajmniej raz na kilka miesięcy.