Jak wybrać procesor do komputera? – Samodzielna budowa PC

Zakup CPU będzie zależeć od tego, czy wolimy surfować po Internecie, obrabiać wideo, modelować 3D czy też grać w gry wideo. Znaczenie mają też podzespoły, w tym płyta główna. Jak zatem dostosować wybór procesora do naszych preferencji i wymagań PC? Jak uniknąć błędów? Sprawdźmy!

Dostosujmy procesor własnych preferencji

W przypadku przeglądania stron, sprawdzania poczty czy prostej pracy z programami biurowymi rozwiązaniem są procesory Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5, które cechują się korzystnym stosunkiem cena-jakość oraz niewielkim poborem mocy. Jeśli jednak cenimy sobie uniwersalność lub po prostu zależy nam na bezproblemowej pracy komputera przy wymagających zadaniach, to zalecamy wybór procesora z wyższej półki, na przykład Intel Core i7 lub nawet i9. Adekwatnie sytuacja prezentuje się w przypadku AMD, bo do grania w wymagające gry czy profesjonalnego obrabiania graficznego wystarczy wybór Ryzen 7 lub 9, jeśli do dyspozycji mamy większy budżet.

Zadbajmy o kompatybilność z resztą podzespołów

Często skupiamy się, by procesor był jak najbardziej wydajny, przez co zapominamy o kwestii kompatybilności. Dlatego zanim wybierzemy CPU, upewnijmy się, czy wybrana jednostka jest zgodna z modelem posiadanej przez nas płyty głównej. Aby to zrobić, wystarczy wpisać nazwę naszego modelu na stronie producenta, a następnie zweryfikować listę współpracujących procesorów z naszym modelem. Pamiętajmy, że wydajny procesor potrzebuje równie wydajnych podzespołów, więc upewnijmy się, czy wielkość pamięci wirtualnej karty graficznej, RAM-u czy dysku twardego spełni nasze potrzeby, a także wymagania aplikacji, które będziemy chcieli uruchamiać.

Pamiętajmy o budżecie

Jeśli nasze finanse są znacznie ograniczone, to zdecydujmy się na tańszy procesor. Z drugiej strony, jeśli do dyspozycji mamy większy budżet, to możemy zainwestować w bardziej zaawansowany procesor, który bez problemu poradzi sobie z większością zadań. Na wybór wpływają też preferencje, dlatego jeśli wolimy CPU produkowane przez Intel, to możemy wybrać jeden z najnowszych modeli serii Core – i5, i7 lub i9. Z kolei, jeśli wolimy AMD, to zdecydujmy się na serię Ryzen.