Najczęstsze usterki laptopów

Awarie sprzętu elektronicznego oczywiście nie należą do rzeczy przyjemnych. Niestety jednak, wchodząc w posiadanie komputera przenośnego (szczególnie z drugiej ręki) musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie konieczna będzie pomoc profesjonalnego serwisu. Co ciekawe, większość uszkodzeń ma swoje podłoże nie w wadliwych lub zużytych komponentach, a raczej w złych nawykach i nieuwadze właścicieli sprzętu. Poniżej omawiamy najczęstsze usterki laptopów, z którymi mierzy się każdy serwis komputerowy.

Usterki laptopów — uszkodzenia obudowy, błędy systemu i nie tylko

Ekran siłą rzeczy stanowi jeden z najbardziej delikatnych komponentów laptopa. Nie dziwi więc fakt, że to uszkodzenia matrycy są jedną z najczęstszych usterek notebooków. Pęknięcia, rysy czy inne uszkodzenia mechaniczne ekranu oraz obudowy wynikają bezpośrednio z głównego przeznaczenia mobilnego sprzętu — są to w końcu urządzenia przenośne, na które siłą rzeczy czyha więcej zagrożeń niż na stacjonarne odpowiedniki. Upadek na podłogę, nieuważne wyjęcie z torby czy brak odpowiedniego pokrowca to tylko jedne z nich.

Przejdźmy jednak do wnętrza laptopa, czyli do najczęstszych usterek jego komponentów. W tym przypadku także mamy do czynienia z ogromnym wpływem kultury użytkowania sprzętu. Podstawowym zagrożeniem jest tutaj przegrzanie — brak regularnego czyszczenia lub zasłanianie otworów wentylacyjnych podczas pracy to największe grzechy posiadaczy komputerów przenośnych. Przegrzanie powoduje zauważalne spadki wydajności, a w skrajnych przypadkach także uszkodzenie podzespołów. Inną kwestią jest również zalanie — najczęściej kawą lub słodkim napojem.

Poza tym są oczywiście także awarie software’owe. Błędy systemu, aplikacji czy też przestarzałe oprogramowanie. Przyczyn może być wiele — od wirusów, poprzez zapełnienie dysku niepotrzebnymi plikami, aż po zaniedbanie aktualizacji. Efekt natomiast przeważnie jest podobny — gorsza wydajność lub nawet problem z samym uruchomieniem komputera.

To właśnie najczęstsze przyczyny usterek w laptopach. Więcej przydatnych artykułów, poradników i wskazówek znajdziesz na naszej stronie internetowej.