Odkurzanie laptopa – dlaczego lepiej nie robić tego na własną rękę?

Korzystamy z niego każdego dnia, wykorzystujemy go do wykonywania obowiązków domowych czy służbowych, spędzania czasu wolnego, robienia zakupów, rozwijania się, płacenia rachunków i wielu innych czynności – ale czy odpowiednio o niego dbamy? Niestety nasz sprzęt komputerowy narażony jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia, z uwagi na które regularne odkurzanie laptopa staje się koniecznością. Gorsze działanie związane może być z obecnością pyłów (z uwagi na stanie na biurku), pozostałości jedzenia czy resztek makijażu, jeśli wykonujemy te czynności w pobliżu sprzętu.

Samodzielne a profesjonalne czyszczenie

Zanieczyszczona klawiatura nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również sprawia, że szkodliwe drobinki przedostają się do wnętrza laptopa, co wpływa na jego sprawne działanie (szybkość, głośność pracy, przegrzewanie się). Z tego powodu odkurzanie powinno być czynnością, którą od czasu do czasu, w ramach profilaktyki, wykonujemy. Lepiej jednak nie robić tego na własną rękę, a zwrócić się do profesjonalnych podmiotów. Nie chcemy w końcu dodatkowo uszkodzić tego niezbędnego do codziennego życia urządzenia.

Ryzyko związane z samodzielnym czyszczeniem

Domowe sposoby na odkurzanie laptopa obejmują dosłowne użycie odkurzacza lub zastosowanie metody wykorzystującej sprzężone powietrze. W pierwszej sytuacji mierzymy się z ryzykiem, że w trakcie używania pojawią się iskry, stanowiące wyładowania elektrostatyczne, które mogą doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych w częściach elektrycznych. Sprzężone powietrze z kolei gwarantuje większą skuteczność i bezpieczeństwo, ale wymaga rozkręcenia obudowy i uważania na to, by nie zgubić żadnej części. Istnieje ryzyko, że po złożeniu przez laika laptop nie będzie działał prawidłowo i bez naprawy się nie obejdzie.

Zamiast podejmować próby samodzielnego czyszczenia przy pomocy domowych sposobów, zdecyduj się na wizytę w profesjonalnym punkcie i oddaj swój sprzęt w ręce specjalistów. Tylko wtedy uzyskasz pewność całkowitego odkurzenia laptopa w odpowiedni sposób bez ryzyka powstania jakiejkolwiek usterki.