Uszkodzona mechanicznie obudowa – co robić?

Dla posiadaczy komputerów pierwszorzędne znaczenie mają zazwyczaj podzespoły, takie jak parametry dysku twardego, procesora czy karty graficznej. Obudowa jest również ważnym elementem, zwłaszcza w laptopach, a jej uszkodzenie mechaniczne może wiązać się z wieloma problemami. Jeśli trafiła Ci się taka usterka i chcesz przywrócić komputer do pełnej sprawności, podpowiadamy, jakie kroki warto rozważyć.

Jak rozpoznać uszkodzenie mechaniczne laptopa?

Usterka mechaniczna obudowy w znacznej większości przypadków wiąże się z problemami z działaniem zawiasów. Element ten może uszkodzić się zarówno w drodze codziennej eksploatacji, jak i poprzez nieuważne postępowanie. O wystąpieniu awarii mogą nas informować takie symptomy, jak:

  • brak oporu podczas zamykania laptopa;
  • znaczny opór przy poruszaniu klapą;
  • odkształcenia lub pęknięcia widoczne przy zawiasach;
  • odginanie się ekranu znacznie poza granice jego dotychczasowego zakresu ruchów.

Ignorowanie tego typu problemów może doprowadzić do całkowitego wyłamania się tulejek z obudowy dolnej lub matrycy. Nie warto bagatelizować pierwszych symptomów awarii mechanicznych – ich skutki mogą wiązać się z wysokim kosztem naprawy.

Jak postępować z usterką?

Działania, jakie powinniśmy podjąć, gdy nastąpi uszkodzenie mechaniczne obudowy laptopa, w dużej mierze uzależnione jest od tego, jak rozległe są zniszczenia i ile elementów obejmują. Równie duże znaczenie ma dobór odpowiedniego serwisu, który wykona dla nas usługę. Zwykle najbardziej optymalnym i długotrwałym rozwiązaniem jest wymiana obudowy na nową, wolną od wad. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z wyższymi kosztami oraz znacznie dłuższym czasem naprawy.

Alternatywą dla całkowitej wymiany pokrywy jest naprawa zawiasu i wymiana wyłamanych tulejek. Takie rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić czas oraz finanse. W tym wypadku warto jednak zwrócić szczególną uwagę na serwis, który wybierzemy do przeprowadzenia usługi – najlepiej postawić na firmy takie jak Skyler IT, które specjalizują się w tym konkretnym rodzaju napraw.